Lietuviškai English Russian

Apie veislę

Škotų nulėpausiai yra ramūs, mieli, gero charakterio, lengvai prisitaikantys prie aplinkos ir žmonių. Šios veislės katės yra labai lojalios vienam žmogui namuose, visur jį sekioja kaip atsidavęs šuniukas, nors nemėgsta, kai jas ima ant rankų. Gerai sutaria su vaikais. Škotų nulėpausiai visada patys siekia dėmesio to žmogaus, kurį pasirinko.

 

Pirmoji Škotų nulėpausė katytė, vardu Susie 1961 aptikta netoli Coupar Angus, Tayside Škotijos regione. Kai ji atsivedė kačiukų, du iš jų buvo nulėpusiomis ausytėmis. Vieną iš jų pastebėjo piemuo William Ross, paprašė kačiukų šeimininkų, kad ją padovanotų ir pradėjo jas veisti.

Per pastaruosius keturis dešimtmečius, škotų nulėpausiai (Scottish Fold) įgijo savo atpažįstamą tipą. Škotų nulėpausiai (angl. Scottish Fold) ir Škotų stačiaausiai (angl. Scottish Straight) yra vidutinio dydžio, apvalaus sudėjimo, jų galva apvali, akys didelės ir apvalios, trumpo arba ilgo plauko katės. Pripažįstami įvairiausi kailio atspalviai.

 

Šios veislės katės yra dviejų rūšių: nulėpausiai (Fold ear) ir stačiaausiai (Straight).

Šios veislės kačiukai gimsta stačiomis ausimis. Dėl mutavusio geno po maždaug 3-4 savaičių ausys nulinksta arba lieka stačios. Ne kiekvienoje vadoje būna nulėpausių kačiukų, todėl jie labai vertinami. Kačiukų ausytės gali būti labai prigludusios prie galvos arba vos nulinkusios. Škotukai labai prigludusiomis ausimis gana reti, todėl jie ypatingai vertinami. Puikiai prie galvos prigludusios ir iš jos kontūro ribų neišeinančios ausytės yra Škotų nulėpausių veislės veidas.

Škotų stačiaausiai labai vertingi veisiant škotų nulėpausius. Dviejų škotų nulėpausių kergti negalima, todėl vienas iš būsimų tėvų būtinai turi būti škotų stačiaausis.

Škotų nulėpausiai turi giminaičius – britų trumpaplaukius. Britų trumpaplaukių ir škotų nulėpausių išvaizda labai panaši, be dokumentų, negalėtume pasakyti, kad škotas nėra britas.

Nors šios katės yra prisirišusios prie žmogaus, jos nėra reiklios ir dažniausiai būna šalia žmogaus, o ne ant jo kelių. Škotų nulėpausiai yra tylūs, balsą rodo tik ypatingais atvejais, pvz. prašo maisto, bet ir tada tai daro tyliai. Neskriaudžia  gėlių, nors mėgsta tarp jų miegoti.

Kadangi škotukai prisiriša prie šeimininko, o ne prie aplinkos, jie labai gerai jaučiasi ir svetimose vietose, – svarbu mylintis šeimininkas šalia.

 

Ilgaplaukiai škotų nulėpausiai ( Highland Fold )

Ilgaplaukius škotų nulėpausius pripažino 7 iš 10 amerikos asociacijų. Ilgaplaukiai nulėpausiai tapo stiprūs konkurentai persams, pačiai populiariausai veislei buvusiai tuo metu JAV. Europoje ilgaplaukės nulėpausės katės pavadinimos Highland Fold.

Ši veislė ganėtinai greitai ir stipriai užkariavo amerikiečių veisėjų širdis. Kačių parodose škotų nulėpausiams buvo skirtas ypatingas dėmesys, tiek iš teisėjų pusės, tiek ir iš žiūrovų.

Ilgaplaukių škotų nulėpausių bridingo programoje buvo naudojamos persų ir egzotų katės, kurios buvo ilgo plauko geno nešiotojos. Nepakartojamas ilgaplaukių nulėpausių kačių grožis buvo atkreiptas į jų minkštą povilnę. Pats kailis buvo šilko struktūros, kuris nebuvo linkęs susivelti. Dėl to ir buvo šiai veislei suteiktas didesnis susižavėjimas bei šarminis grožis.

 

Veislės standartas ( WCF )

Galva – kaukolė apvali, masyvi, plati su tvirtu smakru. Nosis trumpa, plati ir tiesi. Nosis lanksčia linija, be “stopo”, pereinanti į aukštą kaktą. Pilni ir tvirti žandai.

Ausys – mažos, užlinkusios į priekį, su lengvai užapvalintais galiukais, nukreiptais į galvos centrą. Išsidėsčiusios plačiai viena nuo kitos prigludusios prie galvos.

Akys – didelės ir apvalios. Pakankamai toli viena nuo kitos. Akių spalva derinti prie kailio spalvos.

Kailis – vidutinio ilgio ir labai tankus, su pakankamu poplaukiu. Lengvai krentantis, neprisiplojęs prie kūno.

Kailio spalvų įvairovė – pripažįstamos visos spalvos bei “color point” spalvos.

 

Balų paskirstymas:

Kūnas – 10 balų

Uodega – 15 balų

Galva – 15 balų

Ausys – 30 balų

Akys – 15 balų

Kailio tekstūra ir spalva – 10 balų

Būklė – 5 balai

 WCF titulų suteikimo tvarka:

Champion  (Čempionas)

Gyvūnai dalyvauja atviroje klasėje nuo 10 mėn. amžiaus. Titulas patvirtinamas gavus 3 CAC titulus nuo 3-jų skirtingų teisėjų. Titulai gali būti gauti vienoje šalyje.

International Champion  (Tarptautinis Čempionas)
Titulas patvirtinamas gavus 3 CACIB titulus nuo 3-jų skirtingų teisėjų 2-jose skirtingose valstybėse.

Grand International Champion  (Didysis Tarptautinis Čempionas)

Titulas patvirtinamas gavus 3 CAGCIB titulus nuo 3-jų skirtingų teisėjų 2-jose skirtingose valstybėse.

European Champion  (Europos Čempionas)
Titulas patvirtinamas gavus 3 CACE titulus nuo 3-jų skirtingų teisėjų 3-jose skirtingose valstybėse.

Grand European Champion  (Didysis Europos Čempionas)

Titulas patvirtinamas gavus 3 CAGCE titulus nuo 3-jų skirtingų teisėjų 3-jose skirtingose valstybėse.

World Champion  (Pasaulio Čempionas)

Titulas patvirtinamas gavus 3 CACM titulus nuo 3-jų skirtingų teisėjų 3-jose skirtingose valstybėse iš kurių vienas turi būti gautas kitame kontinente.

KITI PARODŲ ĮVERTINIMAI

Best Kitten – Geriausias kačiukas (nuo 3 mėn. iki 6 mėn.) parodoje tarp visų grupių veislių.
Best Junior – Geriausias jaunimo klasės atstovas (nuo 6 mėn. iki 10 mėn.) parodoje tarp visų grupių veislių.
Best of Best (BOB) –  Geriausia katė parodoje tarp visų grupių visų veislių kačių. Skiriamos  I, II…V vietos.
Best Opposite Sex – Geriausias atitinkamos grupės priešingos lyties atstovas

Best in Variety (BIV) – Geriausias variacijoje ( pagal spalvą, lytį ir pan.)

Nom Bis ( BIS) –  kandidatas į geriausią parodoje.

 

!!! Informuojame, jog draudžiama naudoti mūsų svetainės betkokią informacinę medžiagą bei nuotraukas be mūsų sutikimo.

© 2021 Deidaru.lt | Internetinių svetainių kūrimas INFORENA